História čokolády

Na čokoláde v rozmanitých formách si pochutnávame už niekoľko tisíc rokov. Tisícky rokov sa sprvu konzumovala ako horký nápoj, ktorý bol zmesou rozdrvených kakaových bôbov, vody a kukuričnej múky, dochutený vanilkou, či voňavými kvetmi.

 

V 16.storočí priniesli čokoládu do Európy Španieli. Predstavili ju vo forme kakaového nápoja horkej chuti, osladeného cukrovou trstinou.

 

Na prvú tabuľku čokolády (na dnešné pomery bola horká a neopracovaná) si však svet musel počkať až do 19.storočia. Mliečna čokoláda si na svoj zrod musela počkať až do roku 1875.

Proces výroby čokolády sa zdokonalil v roku 1879 a meno pána, ktorý zjemnil jeho chuť konšovaním, Vám určite bude všetkým známe – Rodolphe LIndt.

 

Povesť hovorí, že učeň jedného francúzskeho šéfkuchára zmiešal čokoládu omylom so smotanou, čím vznikla ganáž. Ukázalo sa, že zo zmesi sa dajú formovať drobné bonbóny. A to je pravdepodobne začiatok čokoládových bonbónov a praliniek.

Odkiaľ je čokoláda?

Čokoláda sa vyrába z plodov stromu Theobroma cacao, známeho ako kakaovník. Kým sa z kakaovníka, vypestovaného vo vlhkých rovníkových podmienkach, stane zabalená čokoláda, musí prejsť dlhým procesom – od zberu, fermentácie, sušenia, triedenia, praženia, drvenia, previevania, mletia a rafinovania, konšovania, tuhnutia a zrenia až po temperovanie a formovanie do konečnej podoby ako ju nájdeme v obchode.

 

Kakaovník pravý pochádza síce z Ameriky, ale dnes ho nájdeme na piatich kontinentoch. Na rast potrebuje horúce a vlhké, rovníkové prostredie. Kakaovníky sa pestujú v Pobreží Slonoviny, Ghane, Madagaskare, Tanzánii, Kongu, Dominikánskej republike, Kube, Ekvádore, Venezuele, Brazílii, Kolumbii, Peru, Bolívii, Mexiku, Kostarike a v iných krajinách.

Ako sa orientovať v širokej ponuke čokolád?

Ak chcete zistiť, či je čokoláda, ktorú sa chystáte si kúpiť naozaj kvalitná a lahodná, všímajte si:

Výrobcu

Samozrejme čím je vyššie, tým je čokoláda kvalitnejšia.

Percento kakaa

Má byť vysoké.

Krajina pôvodu

Túto sa dozviete väčšinou len na “Bean to bar” čokoládach, čiže tam, kde výrobca čokolády spracováva priamo i kakaové bôby.

Zloženie

Kvalitná horká čokoláda obsahuje kakaovú sušinu, kakaové maslo, cukor a vanilku. Náhrady ako rastlinný tuk či vanilín do kvalitnej čokolády jednoducho nepatria.

Ako sa orientovať v širokej ponuke čokolád?

Horká čokoláda

v horkej čokoláde sú iba dve alebo tri zložky – kakaové bôby, cukor na osladenie a kakaové maslo. Najčastejší pomer je 70 % kakaa a 30 % cukru.

Mliečna čokoláda

oproti horkej čokoláde obsahuje navyše cukor aj mlieko. Najčastejší pomer je 40 % kakaa, 35 % cukru a 25 % sušeného mlieka.

Biela čokoláda

tu sa vedú nekonečné boje, či vôbec je čokoládou, keďže neobsahuje kakaové bôby. Obsahuje iba kakaové maslo, sušené mlieko a cukor, v zastúpení 30 %, 30 % a 40 % cukru.

druhy-cokolad

Ako spoznať kvalitné pralinky?

Čítajte zloženie

Ako sme si už popísali vyššie, kvalitná čokoláda obsahuje len pár zložiek. Vyberajte preto pralinky z kvalitnej čokolády a s kvalitnými plnkami.

Doba spotreby

Čím dlhšia je doba spotreby, tým je vyšší predpoklad, že pralinka obsahuje rôzne stabilizátory, oleje a náhrady. Pralinky vyrobené z kvalitných surovín a tie, ktoré pri výrobe používajú napr. čokoládové ganáže majú dobu spotreby od 2 týždňov do cca 2 mesiacov.

Ako majú vyzerať?

Čokoláda by mala byť lesklá. Lesk je znakom správne vytemperovanej čokolády. Keď je čokoláda matná alebo zakvitnutá, je to znak nesprávneho vytemperovania alebo skladovania.

A na záver

Pri ochutnaní by ste mali počuť zreteľné prasknutie čokoládovej škrupinky.

Vedeli ste že..?

Viaceré štúdie potvrdili, že malé množstvo kvalitnej horkej čokolády s vysokým obsahom kakaa prospieva zdraviu?

Ak namiesto klasických sladkostí budete jesť horkú vysokopercentnú čokoládu, udržíte si ľahšie štíhlu líniu?

Najväčšia čokoládová tyčinka na svete merala 383,24 metrov štvorcových a vo februári 2020 ju vyrobila holandská firma Van Noppen ako oslavu výročia svojho ateliéru. Čokoláda vážila cez 13 ton?

Bonboniéru dostávajú ženy 3x častejšie ako muži?